ДОШКОЛЁНОК - развитие ребенка, подготовка к школе в Киеве

Главная Родителям о дошкольниках Педагогічна система М. Монтессорі


Педагогічна система М. Монтессорі

Марія Монтессорі була видатною людиною: доктором філософії, антропології, педагогіки, першою жінкою-лікарем в Італії. Марія Монтессорі називала свою педагогічну систему підготовкою до реального життя і в основу її ставила особисте досягнення дитини - незалежність.






Період від 1,5 до 3 років, надзвичайно цікавий і загадковий вік у міжнародній системі: має власну назву - тоддлер. Саме в цей період закладаються основи особистості дитини, що робить вік тоддлерів важливим значущим. Батькам, які хочуть найбільш повно скористатися можливостями цього вікового періоду, треба отримати деякі спеціальні знання, що пропонує педагогічна система Марії Монтессорі.

Одним із найкорисніших і нескладних для розуміння філософських принципів Монтессорі, який можна з успіхом застосовувати вдома, є принцип сензитивних періодів. Уся їх суть полягає в тому, що дорослому в цей час не потрібно малюка спеціально навчати, - дитина "всмоктує" враження природним шляхом, керуючись власною величезною цікавістю і із немовляти дитина перетворюється на активну  підвищеною чутливістю до певних речей, залишаючи поза увагою все інше.

У тоддлерів існує декілька сензитивних періодів, про які ми розповімо. Знаючи їх і середній рівень можливостей дитини, ви зможете створити відповідне оточуюче середовище вдома і правильно надати допомогу дитині на шляху її саморозвитку.

ХОДІННЯ. РУХ.
Монтессорі вважала вироблення вміння ходити другим народженням дитини, тому із від безпорадного немовляти дитина перетворюється на активну в своїх рухах особистість і виходить на новий рівень незалежності від дорослого.

Основні досягнення дитини
Дитина бігає, наступаючи на всю ступню; спускається сходами, стаючи обома ногами на кожну сходинку; катається на триколісному велосипеді, але не вміє тиснути на педалі; може підійматися на невеличку висоту і злазити вниз; активно збирає маленькі предмети; тримає олівець у правій або лівій руці, але, здебільшого, неправильно; малює криві кола, проводить лінії вперед і назад; може будувати вежу з 6-7 маленьких кубиків.

Як ви можете допомогти
Малюку необхідно весь час рухатися, тому зведіть до мінімуму поїздки, що вимагають обмеження рухливості (краще знайти час прогулянок пішки, ніж користуватися машиною або коляскою).
Меблі в кімнаті тоддлера повинні бути безпечними і надійними. Тоддлери схильні кидати, бити, звалювати тощо. У кімнаті має бути небагато речей і достатньо місця для вільної гри. Приготуйте будівельний матеріал, іграшки-головоломки, предмети повсякденного вжитку  типу як ґудзиків або пари шкарпеток для сортування і добирання до пари, схожих за розміром: від маленьких до великих.
Скоротіть обсяг пасивної діяльності типу споглядання. Ходіть до парку де є більше можливостей лазити, стрибати, бігати. Розвивайте рухливість, дрібну моторику руки за допомогою різноманітних вправ, наприклад, пересипання крупи в банки, закручування кришок, гвинтиків тощо.
Надайте маляті можливість малювати олівцями, крейдою для паперу і фарбами, можливо рукою, пальцями на великих аркушах паперу. Не показуйте дитині, як малювати і не вимагайте малюнків, схожих на що-небудь, оскільки дитина робить свої перші спроби в дослідженні якостей різноманітних матеріалів для художньої творчості.

МОВЛЕННЯ
Основні досягнення дитини

Малюк часто говорить: "Я, я сам, я зроблю це тощо", вживає 50 і більше слів, складає речення з двох або більше слів, кожне нове слово в загальному словниковому запасі вказує на поступ маляти у прагненні бути більш самостійною і незалежною, дитина говорить сама із собою і повторює те, що чує; запитує про назви предметів чи імена людей: їй подобаються вірші та пісні; виконує прості вказівки.

Як ви може допомогти
Називайте предмети, описуйте, що він (вона) чи інші роблять, задавайте запитання і чекайте на відповіді.
Слідкуйте за чистотою власної мови, вживайте правильні назви, говоріть із дитиною чітко, достатньо повільно, щоб вона могла зрозуміти кожне ваше слово, але в жодному разі не "сюсюкайте". Розмовляйте так щоб заохочувати малюка говорити, а не просто користуйтеся мовою, аби давати вказівки.
Привчайте дитину до слухання, використовуйте вірші, пісні, книжки. Показуйте на предмети і описуйте їх простими реченнями.
Переконайтеся, що немає надмірного фонового шуму - телебачення і радіо не спонукають дитя говорити.

ПОРЯДОК
Основні досягнення дитини
Маля знає, де знаходиться той чи інший предмет вдома; цікавиться заведеним порядком і тим, як що робиться; може копіювати чіткі повторювані рухи.

Як ви може допомогти
Відчуття порядку забезпечує маляті захищеність у ранньому віці. Мета дорослих - поступово через зовнішній порядок привести дитину до порядку внутрішнього. Переконайтеся, що систематичні дії виконуються щоразу однаково. Забезпечте малюка низькими доступними полицями для іграшок, книжок тощо. Обмежте кількість іграшок, щоб дитина могла тримати їх у порядку. Навчайте простим діям, пов'язаним із повсякденним життям (наприклад, як гладити кішку, роблячи повільні, чіткі рухи).
Дозволяйте синові чи доньці брати участь у домашніх справах. Забезпечте маля необхідними речами на рівні його зросту: гачечки для речей у кімнаті та шафі, дзеркало, маленький фартушок для роботи з водою, підставку, щоб дитина могла дістати до умивальника в ванній кімнаті та на кухні, низьке кріселко, стільчик і стіл відповідного розміру.                               
Намагайтеся не змінювати нічого в оточуючому середовищі, якщо це не є конче необхідним, а якщо зміни і мають статися - заздалегідь попередьте про це дитину.
Зрозумійте, що перетрубації або невиконання засад заведеного порядку в маляти можуть викликати стрес.

РОЗВИТОК ПОЧУТТІВ
Основні досягнення дитини
Тоддлери
вчаться всім тілом, дотиком, ротом, "всмоктують" враження всіма органами чуття.        
                   
Як ви може допомогти
Приготуйте різноманітний сенсорний матеріал: колекції тканин і природного матеріалу - камінців, паличок, листя, мушлів тощо.
Проводьте багато часу на відкритому повітрі незалежно від погоди.
Дозволяйте гратися з водою, піском, тістом.
Влаштовуйте ігри, під час яких дитина може заплющувати очі й відчувати предмети на дотик, придумайте інші забавки на слухання та називання.
Зведіть до мінімуму користування іграшками, що не мають нічого спільного з реальністю (фантастичні образи телебачення або копії предметів).

ПІДГОТОВКА ДО ЖИТТЯ В КОЛЕКТИВІ
Основні досягнення дитини
Дитина ні на крок не відходить від матері, копіює її хатню роботу, постійно вимагає уваги, може чіплятися за батьків; чинить опір, коли заважають виконанню її бажань, вибухає гнівом, якщо "зривають" її плани, не ділиться з іншими своїми речами; грається поруч з іншими дітьми, але не разом із ними (паралельна гра); не розуміє, що потрібно відкласти виконання бажання на пізніший час.

Як ви може допомогти
Наскільки можливо, підключайте дитину до роботи по господарству. Заохочуйте до незалежності, одночасно забезпечуючи надійну підтримку. Намагайтеся зрозуміти причини роздратування і уникати їх.
Запрошуйте інших дітей у гості, але не чекайте, що ваше чадо буде ділитися. Йому треба час, щоб зрозуміти, що улюблені іграшки і речі потім обов'язково повернуть. Будьте терплячими і не висувайте надмірних вимог до дитини щодо самоконтролю.
Чітко поясніть малюку основні правила поведінки, але зведіть їх до мінімуму, інакше він не зможе їх запам'ятати. Не вибухайте гнівом самі.
Тоддлери дуже відрізняються від інших дітей, в цьому віці  можлива поведінка, яка дратує дорослих.

Дітям не потрібні винагороди або погрози, щоб зацікавитись тими заняттями, які відповідають їх віку і рівню розвитку. Дорослі, які не розуміють потреб дитини, особливо щодо простору, свободи і, головне, - діяльності з реальними речами, мають безліч дисциплінарних проблем. Але те, що здається такою проблемою, часто є просто наслідком незадоволення власних потреб маляти, роздратування небажаною їжею, занадто тривалим походом до магазинів чи занадто складною іграшкою тощо. Якщо малюк неспокійний і агресивний, допоможе не покарання, а цікава діяльність. Так, Марія Монтессорі вважала, що краще відволікти дитину від небажаної поведінки, переключити її увагу, запропонувавши щось, чим маля може зайнятися. Немає потреби стримувати дітей силою, якщо загальні правила допустимої поведінки чіткі, зрозумілі й знаходяться в межах дитячих можливостей.

Малюк мас вроджену мотивацію досліджувати навколишнє середовище. Він відчуває себе невпевнено, якщо оточуючий світ не відповідає і не забезпечує задоволення його потреб. Важливо, щоб усе, що є навколо маляти, збільшувало ймовірність успіху, отже батьки мають створити ситуацію успіху. Тільки це забезпечить бажання дитини повторити свої дії.
В основі всіх принципів домашньої атмосфери повинні лежати повага і почуття гідності. Дитині необхідно надати можливість діяти за власним вибором (обмежуючи його до двох варіантів), щоб вона вчилася володіти собою і керувати власною поведінкою.

Розуміння потреб малюка разом із відповідно підготовленим середовищем - це найкращий початок прищеплення способу житт за методикою Монтессорі, який батьки здатні дати своїм дітям.  

Дитячі садочки, які працюють за методикою М. Монтесорі                                                                         

 

Для добавления комментария необходима регистрация и авторизация.

Реклама